Správna hygiena je samozreme aj u psa veľmi dôležitá a netreba ju podceňovať. Správnou hygienou predídete mnohým problémom, ako sú zápaly, výtoky z uší alebo očí. Aby si srsť psa uchovala leska a kvalitu, musí byť pravidelne kartáčovaná. U bytových mestských psov sa vyžaduje častejšie ako u vonkajších psov z dediny, lebo v srsti je viac nečistôt. Krátku srsť stačí kartáčovať1x týždenne, dlhú srsť čo najčastejšie, aj každý deň. V dobe pĺznutia vyčesávajte srsť aj niekoľko krát denne. K pĺznutiu dochádza na jar a na jeseň u psov žijúcich vonku, u mestských bytových psov nie je pĺznutie pravidelné, dochádza k nemu aj 4 – 5 x ročne. Psa, ktorý žije na dvore je treba kúpať tak 3-4 krát ročne, psa v byte asi každé dva mesiace. Raz za týždeň očistite obvod oka vychladnutou prevarenou vodou, aleboharmančekovým odvarom, ktorý je nanesený na vatovom tampóne. Ak trpí váš pes výtokom z oči, musíte sa mu venovať denne. Ak slzí nadmerne a znečistuje srsť, poradte sa s veterinárom. Psy, ktoré žijú v byte si nemajú šancu dokonale pazúre obrúsiť, preto je nutné im ich strihať. Ide o relatívnechúlostivý zákrok, tak nechajte veterinára, nech vás to naučí. Iste ste už videli psa „sánkovať“, teda ťahať za prednými labkami po zadku. Psi to robia preto, lebo majúupchané análne žľazy a toto ich svrbí. Treba pri kúpaní žľazy vatlačiť.
Hygiena psa
Kartáčovanie
Kúpeľ
Oči
Uši
Uši potrebujú poriadnu starostlivosť, hlavne previsnuté, nakoľko sú náchylnejšie na parazitov a infekcie. Raz za čas nožnicami s guľatou špičkou vystrihajte chlpy na vnútornom zvukovode, dajte ale pozor aby ste psíkovi nejako neublížili. Uši očistite tampónom, na ktorom je tekutina vyrábaná presne k tomuto účelu. Vstreknite trochu tohto oleja na dno zvukovodu a masírujte okolie ušného otvoru. Pes zatrepe hlavou a uvoľní tak rozpustené sekréty. Nakoniec uši vysušte handričkou.
Chrup
Zubný kameň u psov zvyšuje nebezpečenstvo obnaženia korienkov a infekcií ďasien.Pravidelne psovi čistite zuby prípravkom na to určeným, roztokom jedlej sódy, alebo brúsnou pastou. Vonkajšiu aj vnútornú stranu zubov môžete čistiť aj polkou citrónu. Pokiaľ aj napriek vašej snahe veľmi páchne psovi z tlamy, vyhľadajte veterinára.
Pazúre
Labky
Análne žľazy
Komentáre
Prehľad komentárov
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať máme dvojmesačné šteniatko mini maltezáčika , krmime ho grannulkami Royal Kanin pre šteniatka, skusšali sme jej dávať sáčkové mesko a dávame jej čo nám poradili v super zoo sušené mesko ako pamlsku, sem tam dostala kúsoček syra.. ale k veci , mala nám už blšky , bola kúpaná odblšená, odčervená, očkovaná, čipovaná .. A od vtedy ako mala blšky sa stále škrabe ale že stále.Má kupované úplne všetko nové od misiek až po bydlo , bydlo ale z nejakych chlpov neviem akych ... Čo by to asi mohlo byť kde robíme chybu?
Za Vašu odpoved vopred dakujem.
Barbora Tužinská
škarabanie
(Barbora, 14. 8. 2022 14:17)